Gyvenimas su žvyneline

Gyvenimas su žvyneline

Kaip kalbėti apie žvynelinę?

Jei dėl žvynelinės labai pergyvenate, jaučiatės nelaimingi, vengiate socialinių santykių arba praleidžiate darbą ar mokslus, galite pabloginti savo santykius su aplinkiniais.[1][2] Žmonės aplink jus gali nežinoti ką išgyvenate, kaip jaučiatės ir kuo jie gali jums padėti, todėl jums gali atrodyti, kad tarp jūsų kyla įtampa. Jei sunku bendrauti su pažįstamais, naujos pažintys gali būti dar baugesnės.[3] Dalykai, kuriuos anksčiau priimdavote kaip savaime suprantamus, dabar gali atrodyti neįmanomi, pavyzdžiui, naujas partneris ir romantiška arba intymi perspektyva.[4] Visa tai gali priversti jaustis vienišam ir atskirtam, tačiau atminkite, kad jūs nesate vieni.[5]

„Anksčiau leisdavau ligai sutrikdyti mano įprastą gyvenimo eigą, tačiau daugiau su tuo nebesitaikstau.“

Atsiverkite

Kalbėti su kitais apie žvynelinę gali būti sudėtinga, ypač jei anksčiau tai slėpėte, tačiau toks pokalbis gali palengvinti psichologinę būklę ir sustiprinti pasitikėjimą savimi. Tai taip pat gali padėti gauti reikiamą paramą iš aplinkinių. Neprivalote to daryti, tačiau jei norite pasikalbėti su draugu, šeimos nariu ar kolega, perskaitykite čia pateiktus patarimus, nuo ko pradėti:[6]

  • Pasirinkite jums priimtiniausią bendravimo būdą, pvz., el. paštą arba tiesioginį bendravimą susitikus.
  • Pasirinkite laiką kuris būtų tinkamas jums ir asmeniui, su kuriuo bendrausite.
  • Laikykitės faktų – paaiškinkite, kas yra žvynelinė, kas ją sukelia ir kokie galimi jos gydymo būdai.
  • Nebijokite prašyti pagalbos. Pavyzdžiui, priemonių, padėsiančių patogiau ir saugiau jaustis ar atlikti odos priežiūros procedūras; pagalbos, jei grįžote į mokslus po ilgesnės pertraukos; privačios erdvės persirengti; ir kt. Pagalvokite, kokia pagalba būtų aktuali jums.
  • Sugalvokite ko siekiate – ar jums reikia jų, kad suprastumėte, ko reikia jums? Gal norite suprasti, kodėl kartais jaučiatės nelaimingi ar kodėl jums sunku socializuotis?
  • Žmonės dažnai užduoda klausimus, todėl susipažinkite su faktais ir pasiruoškite tinkamai atsakyti – ši svetainė yra puiki vieta pradėti!

Taip pat galite prisijungti prie Lietuvos Žvyneline Sergančiųjų draugijos ir pasikalbėti su kitais, žvyneline sergančiais Lietuvos gyventojais – www.zvyneline.eu

Norite maksimaliai išnaudoti susitikimą su savo gydytoju?

Jei patiriate ligos simptomus arba jaučiate, kad gydymas nepadeda sukontroliuoti žvynelinės, pasitarkite su savo sveikatos priežiūros specialistu.[7] Peržvelkite mūsų naudingus patarimus, kurie padės veiksmingai pasikalbėti su gydytoju kito susitikimo metu.

POKALBIS SU GYDYTOJU
Skaityti toliau: Sveika gyvensena sergant žvyneline
Žvynelinės gydymas individualus kiekvienam
Pasiruošimas konsultacijai su gydytoju
Nuotolinės konsultacijos

Nuorodos

Nuorodos
1. Griffiths CEM and Barker JNWN. Lancet 2007;370:263-71.
2. WebMD; Managing the emotions of psoriasis. Available at: https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/psoriasis/dealing-with-psoriasis Accessed: March 2022.
3. Healthtalk. Friendships, relationships and psoriasis. Available at: https://healthtalk.org/psoriasis/friendships-relationships-and-psoriasis Accessed: March 2022.
4. WebMD. Your sex life and psoriasis. Available at: https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/psoriasis/psoriasis-sex-tips Accessed: March 2022.
5. 7. NHS. Living with psoriasis. Available at: https://www.nhs.uk/conditions/psoriasis/living-with/ Accessed: March 2022.
6. VeryWell Health. Psoriasis – common conversation issues. Available at: https://www.verywellhealth.com/conversation-issues-discussing-psoriasis-4779961#general-strategies Accessed: March 2022.